Daň z nehnuteľností
Daň z nehnuteľností
Priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej len „priznanie"), sa podáva v zmysle zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za odpady a drobné stavebné odpady. Daňovník je povinný podať príslušnému správcovi dane priznanie do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť, ak tento zákon neustanovuje inak, a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností. Daňovník je povinný v priznaní uviesť všetky skutočnosti rozhodujúce na výpočet dane.
Ako zistím, či mám podať daňové priznanie?
Ak počas roka nedošlo k žiadnym zmenám v nehnuteľnostiach, ktoré vlastníte, máte v nájme či užívate, daňové priznanie k dani z nehnuteľností nepodávate.
Ak sa stanete vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, alebo dôjde k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru alebo vám zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností, ste povinný podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností.
Čo znamená nehnuteľnosť:
1. Stavby – dom, chata, garáž, humno, drobná stavba, napr. letná kuchynka, chliev, dreváreň, altánok a iné…
2. Byty – byty v bytovom dome, nebytové priestory
3. Pozemky – záhrady pri domoch, dvory, stavebné pozemky, orná pôda, trvale trávnaté porasty, lesy, vinice a iné …
Najčastejšie zmeny, ktoré majú vplyv na podanie priznania k dani z nehnuteľnosti sú:
- kúpa nehnuteľnosti,
- predaj nehnuteľnosti,
- darovanie nehnuteľnosti,
- nehnuteľnosť nadobudnutá darom,
- zdedenie nehnuteľnosti,
- nehnuteľnosť nadobudnutá dražbou
- rozvod a následné rozhodnutie súdu o majetkovom vysporiadaní – v týchto prípadoch sa väčšinou mení podiel na spoluvlastnených. nehnuteľnostiach,
- získanie právoplatného stavebného povolenia, či dodatočného stavebného povolenia – v tomto prípade sa mení druh pozemku, napr. záhrada sa zmení vydaním stavebného povolenia na stavebný pozemok. Za stavebný pozemok sú pre tento účel považované všetky parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení a to až do doby, kým bude vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie.
V prípade, že budete robiť prístavbu, nadstavbu, alebo iné stavebné úpravy už existujúcej stavby, ktoré si vyžadujú vydanie stavebného povolenia, parcelné čísla uvedené v tomto povolení sa z pohľadu dane z nehnuteľností, za stavebný pozemok považovať nebudú, DP podáte až po vydaní kolaudačného rozhodnutia, samozrejme, v prípade, že dôjde k zmene výmery, či počtu podlaží - získanie právoplatné kolaudačného rozhodnutia,
- získanie právoplatného povolenia na zmeny v užívaní stavby, na zmeny v užívaní bytu alebo časti bytu (napr. sa rozhodnete jednu miestnosť v rodinnom dome využívať na podnikanie a zmeníte jej využitie z obytnej miestnosti na kancelárske priestory)
- zbúranie stavby – samozrejme na základe povolenia na odstránenie stavby a táto skutočnosť je následne zaznamenaná aj v katastri nehnuteľností
- pozemkové úpravy
- nájomný vzťah so Slovenským pozemkovým fondom
- dlhodobý nájomný vzťah, ktorý je zapísaný v katastri – táto možnosť sa týka skôr podnikateľov, ale môže sa s tým stretnúť aj bežný človek, aj keď z opačnej strany. Ide o dlhodobý nájom pôdy min. 5 rokov a tento vzťah je zapísaný v katastri. V takom prípade je potrebné zdokladovať tento nájomný vzťah a daňové priznanie nepodáva vlastník pozemku, ale nájomca, čiže družstvo alebo farmár…,
- keď sa zmení výmera parcely rozdelením alebo nastanú iné dôležité skutočnosti majúce vplyv na vyrubenie dane z nehnuteľností.
Dokedy je potrebné podať priznanie k dani z nehnuteľností
Ak u vás došlo k zmene v období medzi 2. januárom 2024 a 1. januárom (vrátane) 2025, ste povinný podať priznanie najneskôr do 31. januára 2025 – až na dve (dôležité) výnimky .Ak u Vás došlo k zmene 1. januára 2024 priznanie malo byť podané do 31. januára 2024.
V prípade, že 31. január pripadne na víkend, posledným dňom na podanie priznania je najbližší pracovný deň.
Ktoré sú tie dve (dôležité) výnimky?
Ak ste nadobudli nehnuteľnosť :
1. dedením,
2. dražbou.
V týchto dvoch prípadoch musíte daňové priznanie podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Príklad :
Zdedili ste dom a v pečiatke na Osvedčení o dedičstve je dátum nadobudnutia právoplatnosti 20. 7. 2024. Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, keď Osvedčenie (rozhodnutie) o dedičstve nadobudlo právoplatnosť. V praxi to znamená, že na podanie priznania v tomto príklade máte 30 dní od 1. 8. 2024.
Prehľad dátumov, ktoré rozhodujú o termíne podania DP:
1. Ak nehnuteľnosť nadobudnete kúpou alebo darom, prípadne Vám nehnuteľnosť ubudne predajom či darovaním – je rozhodujúci dátum povolenia vkladu. To znamená, že kataster prepísal týmto dňom nehnuteľnosť zo starého vlastníka na nového vlastníka (z Katastra nehnuteľností zvyčajne do tridsiatich dní dostanete rozhodnutie, v ktorom tento dátum nájdete).
2. Ak nehnuteľnosť zdedíte – nie je z pohľadu dane z nehnuteľnosti rozhodujúci dátum povolenia vkladu v katastri, ale dátum nadobudnutia právoplatnosti Osvedčenia (rozhodnutia) o dedičstve. Nachádza sa v ľavom hornom rohu Osvedčenia o dedičstve.
3. Pri získaní právoplatného stavebného povolenia, kolaudačného rozhodnutia a rozhodnutia o zmene v užívaní stavby – je rozhodujúci dátum právoplatnosti rozhodnutia, ktorý vyznačí príslušný Stavebný úrad.
4. Pri ukončení výstavby drobnej stavby – dátum, keď ohlásite ukončenie výstavby drobnej stavby.
5. Ak nadobudnete nehnuteľnosť v dražbe – je dôležitý dátum nadobudnutia právoplatnosti dražby, alebo deň príklepu schválený súdom.
6. Pri majetkovom vysporiadaní manželov po rozvode – dátum povolenia vkladu katastrom.
Ten, kto je vlastníkom k 1. januáru platí daň za obdobie od 1. 1. do 31. 12. daného roka a na zmeny, ktoré nastali počas roka, sa neprihliada – výnimkou môžu byť vyššie spomenuté dedenie a dražba.
Priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví Ministerstvo financií Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom. V tomto tlačive daňovník označí druh priznania, ktorým je čiastkové priznanie, opravné priznanie a dodatočné priznanie.
TLAČIVÁ:
priznanie_komplet_tlacivo.pdf (505.63 kB) účinné od 1.9.2023
Priznanie_komplet_tlacivo editovateľné.pdf (2.21 MB) účinné od 1.9.2023
Poucenie.pdf (404 kB) účinné od 1.9.2023
VZN č. 1-2024 o dani z nehnuteľností, miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v obci Tuhár.pdf Typ: PDF dokument, Velkosť: 264.84 kB
01_priznanie_komplet_tlacivo.pdf (1023.64 kB) účinné od 1.1.2015
Poučenie_na_vyplnenie_priznania_k_dani_.pdf (250.57 kB) účinné od 1.1.2015
Potvrdenie_o_podani_priznania.pdf (127.08 kB)
Dodatok č. 1 k VZN č. 2_2019 o miestnych daniach na rok 2021.pdf (105.42 kB)
Dodatok č. 2 k VZN č. 2_2019 o miestnych daniach na rok 2022.PDF (112.63 kB)
Dodatok č. 3 k VZN č. 2_2019 o miestnych daniach na rok 2023.pdf (188.71 kB)