Symboly obce
Tvorba erbov má svoje pravidlá a princípy. Rešpektovanie princípu historickosti, že pri tvorbe erbu - znaku sa vychádza z najstaršej zachovanej historickej pečate. Historická pečať obce je východiskový heraldický prameň, ktorý nám vytvára spojenie medzi minulosťou a prítomnosťou. Okolitá pôda obce Tuhár poskytovala možnosti pre pestovanie poľnohospodárskych plodín, ktorá predtým, ako bolo do nej zasiate zrno, musela byť prekrojená čerieslom a rozoraná pluhom, hlavnou časťou ktorého bol lemeš. A práve lemeš a čerieslo sa neskôr stali symbolmi práce, života a postavenie obyvateľov - poľnohospodárov. Pšeničný klas symbolizoval najčastejšie chlieb a bol jedným z najrozšírenejších kresťanských symbolov. V heraldickej tvorbe srdce reprezentuje život. Všetky spomenuté symboly sa nachádzajú v odtlačku pečatidla obce Tuhár, ktoré sa zachovalo v archívnom fonde predstavenstva Novohradskej stolice. Je pritlačená na návratke vydanej richtárom Tomášom Ufrlom, rečníkom Paľom Klimentom a občanom Štefanom Fígelom, datovanej 3. januára 1850. (Nógrád Megyei Levéltár. Salgótarján, IV. 152 Megyefönöki iratok, Sg. 480/1850). Z jej bližšieho preskúmavania vyplýva, že bola urobená tým istým pečatidlom ako pečať z roku 1853.
Na prvom odtlačku napriek slabej identifikácii vidíme v spodnej časti pečatného poľa srdce, v ktorom sú hranami k sebe otočené lemeš a čerieslo. Zo stredu srdca vyrastajú tri pšeničné klasy s listami po oboch stranách. Kruhopis je nečitateľný. Dobre sú viditeľné len písmená IS, čo je pravdepodobne časť slova KIS (slovensky malý).
Druhý sfragistický odtlačok obce Tuhár vznikol na dokumente z 8. apríla 1853 (Nógrád Megyei Levéltár - Novohradský župný archív, Salgótarján, Sg. (1853), ktorý vlastnoručným podpisom (krížikom za menom) potvrdil richtár obce Tomáš Ufrla. Symbol je rovnaký s predchádzajúcim odtlačkom, avšak na tomto je dobre čitateľný kruhopis: SIG. PAGI. KIS:TUG: ARIENSIS 1771 (Pečať obce - dediny Malý Tuhár 1771).
Na základe uvedených poznatkov môžeme konštatovať, že symboly, ktoré používala obec celé dve storočia nesú v sebe odkaz našich predkov „Nezabudni obrábať zem, aby ti prinášala úrodu“. Je v tom tá najhlbšia a najkrajšia myšlienka človeka žijúceho tu, kde v minulosti a aj teraz poľnohospodárstvo bolo jedným zo zdrojov obživy.
Uvedené údaje nás oprávňujú konštatovať, že symbol, ktorý obec používala je historicky i heraldicky veľmi výstižný. Jeho obnova je plne opodstatnená, ba vzhľadom na obsahovú jedinečnosť aj žiadúca.
Erb obce Tuhár
V modrom štíte erbu červené, zlatom lemované srdce, z ktorého vyrastajú tri zlaté klasy s listami. Vo vnútri srdca kolmo postavené strieborné, ostrými hranami otočené k sebe lemeš a čerieslo.
Pečať obce Tuhár
Pečať je okrúhla, uprostred s obecným symbolom s kruhopisom OBEC TUHÁR.
Vlajka obce Tuhár
Vlajku obce určila heraldická komisia vo farbách: modrá, žltá, červená a biela.